Studia na automatyce i robotyce - rekomenduje Wioletta Chmurska

Projektowanie robotów, pisanie programów do maszyn czy zaprogramowanie samochodu działającego na Bluetooth – to tylko niektóre umiejętności, jakie zyskują studenci automatyki i robotyki na drugim stopniu studiów. Wioletta Chmurska, studentka pierwszego roku studiów magisterskich, opowiada, dlaczego warto wybrać automatykę i robotykę na Wydziale Mechanicznym na studiach drugiego stopnia na PŁ.

 

Jak narodziła się w Tobie pasja do automatyki i robotyki?

Techniczny świat fascynował mnie od dziecka. Z uporem pytałam: „Jak to jest zrobione?”, „jak to działa?”, „do czego to służy?”. Czasami trudno znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dziecka, ale rodzice pielęgnowali we mnie tę ciekawość. To zainteresowanie zostało ze mną do dziś. Kiedy dorosłam i stanęłam przed wyborem studiów uświadomiłam sobie, że przyszły kierunek może być kluczem do wielu odpowiedzi. Nie wszystkich, ale wielu. Mój wybór padł na automatykę i robotykę na Wydziale Mechanicznym.

Dlaczego wybrałaś automatykę i robotykę właśnie na Politechnice Łódzkiej?

Odpowiedź jest prosta. To 4. uczelnia techniczna w Polsce, a dzięki wykwalifikowanej kadrze profesorskiej mogę mieć pewność, że będę dobrze przygotowana do przyszłej pracy. Wiedziałam, że dzięki temu nie tylko poznam odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań, ale także rozbudzi we mnie chęć poszukiwania odpowiedzi na pytania, na które nauka nie znalazła jeszcze wyjaśnienia. Jako inżynier automatyki i robotyki, a już niedługo magister inżynier wiem, że wybrałam dobrze! Czy drugi raz wybrałabym tę samą ścieżkę rozwoju? Zdecydowanie tak!

Czego uczysz się na automatyce i robotyce?

Mój kierunek łączy w sobie wiele dziedzin nauk, m.in. elektrotechnikę, mechatronikę oraz programowanie. Największym atutem wydziału jest zapewnienie studentom wszechstronnego wykształcenia, dzięki czemu można poznać różne aspekty otaczającego nas świata techniki. Nie ograniczamy się tyko do wiedzy książkowej. Dzięki dużej ilości laboratoriów, w których bierzemy czynny udział, możemy sami zaprogramować robota, który rysuje na kartce papieru, napisać program na maszynę CNC, czy zaprogramować samochodzik sterowany przez Bluetooth! Dodatkowo działa u nas wiele kół naukowych, dzięki którym nie tylko można realizować swoje własne projekty, ale również poznać wspaniałych ludzi, z którymi dzielimy swoje pasje.

Co jest dla Ciebie najcenniejsze w studiach na Politechnice Łódzkiej?

Studia na Politechnice Łódzkiej to nie tylko nauka, ale również ludzie, którzy nas otaczają. Na uczelni poznałam wspaniałe osoby, dzięki którym przychodzenie na uczelnię to nie był przykry obowiązek, wręcz przeciwnie- z uśmiechem przychodziłam tu każdego dnia i wiem, że czasy studenckie będę bardzo dobrze wspominać.

Dlatego jeśli dalej się zastanawiasz, czy warto studiować na naszej uczelni, powiem Ci, że na pewno nie będziesz żałować! Nie pozostaje mi nic innego niż zaprosić Cię do dołączenia do naszej „mechanicznej społeczności”!

 

Poznaj nasz kampus